GAZETKA ŻABKA

Codzienne nowe gazetki i kupony promocyjne

ŻABKA

Aby zobaczyć więcej

Żabki nikomu przedstawiać nie trzeba. Ten „mały wielki sklep”, budując swoją renomę od ponad 20 lat, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w całej Polsce. Warto zauważyć, że jest to największa w kraju sieć tak zwanych corner stores – małych i powszechnie dostępnych sklepów, oferujących zarówno produkty spożywcze, jak i wiele, wiele innych.

„Zielona” historia sieci

Eksperymentalne sklepy powstały już w 1998 roku, bardzo szybko stając się wyjątkowo potrzebną alternatywą dla nieustannie rozwijających się supermarketów. Te bowiem, od początku lat 90. zaczęły dominować na rynku, stając się jednocześnie nieodłączną częścią codziennego życia Polek i Polaków. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, szybko podjęto więc decyzję o stworzeniu całej sieci małych punktów. Rozwój nastąpił bardzo szybko – w 2005 roku działało już 1700 punktów pod zielonym znakiem Żabki, 8 lat później zaś sieć świętowała otwarcie sklepu numer 3000. Dziś w całej Polsce odnaleźć można ponad 6000 Żabek, co więcej – nie mieszczą się one tylko na osiedlach i w pobliżu lokali mieszkalnych. W pewnym momencie sieć zaczęła stawiać także na miejsca chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców miast czy miasteczek, jak i przez turystów. Stąd też placówki sezonowe, zlokalizowane w nadmorskich miejscowościach, a także wiele sklepów mieszczących się w centrach handlowych czy w innych miejscach użyteczności publicznej. 

Mały znaczy wielki

Wielkość sieci pokazują przede wszystkim liczby. To nie tylko, wspomniana już, ilość sklepów, lecz także ponad 2 miliony klientów czy blisko 5 tysięcy franczyzobiorców. Miarą wielkości „małej” Żabki jest także – paradoksalnie niewielka – odległość. Przeciętnego Kowalskiego od najbliższego sklepu dzieli bowiem zaledwie 300 metrów. Sieć zdobyła również tytuł sieci convienance numer 1 w całej Europie Środkowo-Wschodniej, co ma związek również z wielkością i ilością posiadanych centrów logistycznych.

Żappka i hot-dogi 

W 2012 roku Żabka postawiła na kwestię, która zrewolucjonizowała sieci małych sklepów i na zawsze wpisała się w postrzeganie sieci – powstała Żabka Café, czyli kąciki gastronomiczne, które symbolizuje nieśmiertelny hot-dog. Ta część sklepów rozwija się wyjątkowo dynamicznie, placówki umożliwiają bowiem nie tylko spożycie posiłku czy wypicie kawy, lecz także podgrzanie i przygotowanie produktów, które znaleźć można w sprzedaży. Ostatnimi czasy sukcesy święci także aplikacja mobilna sklepu – pod koniec 2019 roku z promocji i okazji, które oferuje Żappka korzystało już 2,5 miliona osób. Wartymi wspomnienia są również marki własne sieci – między innymi Foodini, produkujące owocowe smoothie, WYCISK, marka soków i lemoniad, a także Haps, czyli wszelkiego rodzaju przekąski. Żabka stawia także na nowoczesne strategie cenowe, stąd też tak popularne „wielosztuki”.

Poprzedni
Następny